Tjena Marcus! Lite glada nyheter på gång vad det gäller träningsmatcher - berätta för oss!
Hej! Ja, under förra veckan fick vi den underbara nyheten att vi får börja att spela träningsmatcher från och med den 1 juni! Vi har i nuläget 6 matcher inplanerade under juni månad för våra båda lag. Vi börjar med bortamatch mot Bullarens GoIF den 3 juni klockan 19.00. Serierna startar sedan i början av augusti.
Hur ser läget ut i truppen - är alla i speldugligt skick?
Lucas Sköld har problem med ryggen och har inte tränat sedan i slutet utav mars. Förutom det så ser det bra ut. Några dras med småskavanker, men förhoppningsvis är alla tillgängliga när det är dags för match nästa vecka.
Några nya spelare på ingång i truppen?
Gebril Ali Noor väljer att återvända till Tanums IF efter en sejour i IFK Strömstad. Han har tränat med oss under de senaste veckorna och bestämde sig i fredags för att spela med Tanum under säsongen. Förutom det så tränar några ungdomar från vårat P-06/07-lag med oss sedan förra veckan för att få känna på seniorfotboll.
Själv lämnar du laget nu under sommaren - vad är det du ska göra?
Ja, det blev visst så! Jag åker till Svalbard den 5 juni för att jobba. Jag kommer hem igen den 14 september och får således vara med under de sista matcherna för säsongen.
Blir det några förändringar i ledarstaben medan du är borta?
Christian Karlsson och Lucas Sköld kommer att turas om att närvara på träningarna för att vara behjälpliga till Fredrik Kallin och Robin Hein. Daniel Wikström är sedan tidigare med på en träning i veckan och sköter matcharrangemanget vid hemmamatcher när serien drar igång. Christian och Lucas kommer också att hjälpa till vid vissa matcher om det behövs och om de har möjlighet.
Då tackar vi för pratstunden och önskar dig en trevlig sommar på Svalbard!
Tack så mycket!