Tanums andralag tog en stabil seger borta mot Hamburgsunds andralag. Segersiffrorna skrevs till 3-1 i Tanums favör.
Det var Tanum som inledde matchen bäst och kunde omgående ta ledningen efter att Hayelom Argaglem runnit igenom och placerade in 1-0.
Tidigt i den andra halvleken utökade Ahmad Badawi ledningen till 2-0. Hamburgsund lyfte fram positionerna och fick även några lägen att reducera ställningen. Istället kunde Tanum punktera matchen när Ayuub Abdulle slog in returen från sin egen straff fram till 3-0.
Hamburgsund reducerade till 1-3 i de 90:e minuten, även det på straff.
Lagledare Daniel Wikström efter matchen:
"Fotbollsmässigt gör vi en helt okej match, ibland hamnar vi lite för långt isär med lagdelarna, men grundidén i spelet hittade vi i alla fall allt som oftast. En fullt godkänd insats av gänget idag!"